עמותה לפירות אקזוטיים בישראל English
 
   
 
 
מאמרים  >  הרכבה
  • כל הודעה על ארועי העמותה והודעות חשובות אחרות יישלחו לחברי העמותה כהודעת SMS לטלפון הנייד. חברים שלא עדכנו את מספרי הטלפון הניידים מתבקשים לעשות זאת בהקדם על מנת לקבל את העדכונים. כל עדכון יישלח גם למייל ויפורסם באתר. 
  • חשוב לדעת! הצטרפות לעמותה כרוכה בתשלום דמי חבר ,העומדים על 100 ש"ח ליחיד ו-150 ש"ח לחברות זוגית לשנת 2015 (קלנדרית!) חברות מינואר עד סוף השנה האזרחית.
    
     
 
  דף הבית  
     
  אודות העמותה  
     
  גלריות  
     
  צור קשר  
     
  הצטרפות  
     
  פירות  
     
  מאמרים  
     
  קישורים  
     
  עדכונים לחבר  
     
  פורום  
     
  כניסת חברים  
     

ברכה אור, כפר-חיים


ההרכבה מאפשרת איחוד שני חלקי צמח; ידועה לחקלאים מימים ימימה – הסינים כבר הרכיבו ב- 1000 לפני הספירה, והרומאים ידעו להרכיב זית וגפן. במשנה, בסדר זרעים, יש דיון מתי רואים הצלחה בהרכבה – לאחר 3 ימים או שתי שבתות…
הכנה מהווה את הבסיס להרכבה – החיבור למערכת השרשים. החלק המורכב נקרא רוכב. החיבור נוצר באיחוי שכבת הקמביום של הכנה והרוכב; הקמביום הינה רקמת חלוקת תאים הנמצאת בכל צמח תחת הקליפה, בין העצה (צללוזה) לשיפה (פלואם). כאשר הקמביום מתרבה נוצר קאלוס, אשר בו נוצרים צנורות ההובלה המשותפים לכנה ולרוכב.
לביצוע ההרכבה יש לחתוך את שני הקטעים בהתאם; חיתוך זה יוצר פצע, אשר צריך לקשור כדי להדק את שני החלקים ולהגן מפני זיהומים. בזמנו היו קושרים בסרט רפיה – כיום משתמשים בסרטי פלסטיק ברוחבים שונים, סרטים אלו צריך לפתוח כמה שבועות לאחר ההרכבה; לאחרונה הוכנס לשימוש חומר פלסטי מתוחכם אשר נקרא פרפילם, אותו אין צורך לפתוח לאחר ההרכבה כי הוא מתפורר בעצמו משך הזמן.
חשוב להרכיב בעונה של צמיחה, שיש בצמח פעילות גידול; אז אם הקמביום פעיל, ויש יותר סיכוי לאיחוי מוצלח. לרב הסוגים מתאימה עונת האביב, אבל לכל צמח אופיינית שיטה ועונה המתאימים לו ביותר. לסובטרופיים והדרים – אביב וסתיו; לנשירים באביב ובקיץ. מצב העץ – הכנה חייבת להיות רעננה; הרוכב חייב להילקח מעצים בריאים, עם עיניים תפוחות ומלאות .
לאחר ההרכבה והקשירה יש לכסות את הרוכב בשקית פלסטיק (למניעת התייבשות) ואת זו בשקית נייר חום או ב"נייר כסף" (למניעת התחממות מקרינת השמש). הטיפול בשבועות העוקבים חשוב ביותר להצלחת ההרכבה. הקדמה בפתיחת השקיות יכולה לגרום להתייבשות הרוכב לפני איחוי הקמביום; מאידך, איחור בפתיחה יגרום ל"התבשלות" הלבלוב הצעיר בתוך השקיות. כל זאת תלוי כמובן במעקב צמוד אחר תהפוכות מזג האויר בעונה.
ככל שהקירבה הבוטנית בין הכנה לרוכב קרובה יותר, הסיכוי להצלחת ההרכבה גדול יותר. יש גם מינים שונים באותה משפחה שניתן להרכיב, כמו שסק על חבוש; או בגן הנוי, קיסוס על שפלרה; קקטוסים שונים, אחד על השני.
סוגי הרכבות : מינוח באנגלית – הרכבת עין = budding
יותר מעין אחת = grafting
הרכבת צד = side graft
הרכבת כתר = crown graft

במשתלות עובדים עם כנות צעירות, לכן משתמשים בהרכבות ראש/סדק. את הרוכב משפדים (בצורת V ), קופדים ראשה של הכנה ולאחר חיתוכה תוחבים בה את הרוכב (2 – 3 עיניים)
להרכבת צד בוחרים רכב אמירי, ותוחבים את השיפוד בחתך מקביל בצד הכנה. גוזמים את הכנה קצת, או מחגרים מעל מקום ההרכבה. לאחר הקליטה יש לחתוך
ולסלק את הכנה מעל מקום ההרכבה.
על עצים מבוגרים מעדיפים הרכבת כתר לאחר ניסור חלק מהענפים. יש צורך לרסס בקוטלי פטריות, ולכסות בשקיות פלסטיק + נייר או אלומיניום.

כל הזכויות שמורות לעמותה לפירות אקזוטיים בישראל © 2012 Design: Hounds of Joy